V únoru 1959 se v severním Uralu odehrála tragédie, která dodnes zůstává záhadou. Devět sovětských horolezců, vedených Igorem Dyatlovem, zahynulo za neobjasněných okolností v průsmyku, který dnes nese jejich jméno.
Osudná expedice
Skupina devíti zkušených horolezců se vydala na túru do severního Uralu s cílem zdolat horu Otorten. 26. února 1959 dorazili do Dyatlovova průsmyku, kde se utábořili. Následující den se však už neohlásili.
Záchranná akce a strašlivé nálezy
Když se horolezci nevrátili včas, byla zahájena záchranná akce. Těla horolezců byla nalezena v rozmezí 1,5 kilometru od stanu. Všichni byli mrtví a jejich těla vykazovala znepokojivé zranění:
- Někteří byli oblečeni pouze ve spodním prádle, i když venku panovala třeskutá zima.
- Měli popáleniny a podivné modřiny.
- Některým chyběly jazyky, oči a další orgány.
- Stan byl roztrhaný zevnitř a nalezeny v něm byly stopy po boji.
Vyšetřování a teorie
Sovětské úřady případ vyšetřovaly, ale nedokázaly najít uspokojivé vysvětlení.
Bylo navrženo mnoho teorií, včetně:
- Lavina: Tato teorie byla zpočátku oficiálním vysvětlením, ale později byla vyvrácena. V oblasti Dyatlovova průsmyku nejsou laviny běžné a nenalezeny žádné stopy po lavině.
- Útok divokých zvířat: Tato teorie je také nepravděpodobná. Na tělech horolezců nebyly nalezeny žádné stopy po útoku zvířat.
- Nadpřirozeno: Někteří věří, že za smrtí horolezců stála nadpřirozená síla. Existují legendy o tajemných bytostech, které obývají severní Ural.
- Sovětský experiment: Tato teorie spekuluje o tom, že horolezci se stali oběťmi tajného sovětského experimentu.
Tajemství Dyatlovova průsmyku dodnes odolává rozluštění. Je to fascinující a děsivý příběh, který uchvacuje lidskou představivost.